Singapuris õitseb e-sigarettide must turg

Singapuris on e-sigarettide sisse toomine ning müümine rangelt keelatud ning selletõttu õitseb seal must turg. E-sigarettide müümine on Singapuris keelatud juba aastast 2014 ning nende omamine on illegaalne aastast 2015. Seetõttu on Singapur ehe näide sellest, mis juhtub kui e-sigaretid keelustada.

Singapore

Singapuris õitseb e-sigarettide must turg

Ka meie valitsusel tasuks jälgida, mis juhtub riigis, kus e-sigaretid juba mõnda aega keelatud on. Vastupidiselt sellele, mis on valitsuse põhiliseks argumendiks e-sigarettide keelamisel, et need ei meelitaks noori inimesi suitsetama, teeb selline teguviis musta turu näol alaealistele e-sigarettide hankimise veelgi lihtsamaks. Samuti kaob ära kontroll, mis tähendab seda, et ei tea iial millise kvaliteediga on e-vedelikud mustal turul.

Selliseid mustreid on märgatud ka paljudes teistes riikides, näiteks USA, Austraalia ja Malaisia, kus e-sigaretid on keelatud või üle reguleeritud. On selge, et ülereguleerimine või keelamine ei tööta soovitud eesmärkide suunas, pigem vastupidi. Inimesed, kes on juba mõnda aega e-sigarette kasutanud ei soovi üldjuhul uuesti suitsetama hakata ning otsivadki abi mustalt turult, kus e-vedelikud ei ole reguleeritud ning võivad olla isegi ohtlikud. Samuti ei küsita dokumenti, seega noortel ei ole mingi probleem soovitud produkt sealt soetada.

Ei ole muidugi midagi imestada, miks e-sigaretid Singapuris ära on keelatud, teadupärast on see üks karmimate seadustega riike, kus isegi nätsu närimine keelatud on. On irooniline, et samal ajal kui Singapuris võid e-sigareti kasutamise eest kuni 2000 dollarit trahvi saada, siis näiteks UK-s toetab valitsus e-sigarette ning selle tulemused on silmnähtavalt positiivsed.

Kas tõesti soovib ka meie riik minna seda teed, kus järjekordselt soositakse musta turu teket? Alkoholi käivad paljud juba piiri tagant ostmas, samuti on vaikselt hakanud tekkima ka alkoholi must turg. Sellise mõtlematu reguleerimise tulemuseks ongi see, et riik kaotab maksutulu ja inimesed kahjustavad reguleerimata vedelikega oma tervist. Kui nii, siis tuleb lisaks alkoholile ja muudele tarbekaupadele hakata piiri tagant soetama ka reguleeritud e-vedelikke. Loodame siiski, et meie valitsus suudab näha e-sigarettide ülereguleerimise negatiivseid tagajärgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *