Indoneesia plaanib kõrget aktsiisi e-vedelikele

Indoneesia plaanib riigis müüdavaid e-vedelikke maksustada 57% aktsiisiga. Sellega demonstreerib riik oma vankumatut haaret tubakatoodete reguleerimisel ning kontrollimisel.

Indoneesia plaanib kõrget aktsiisi e-vedelikele

Indoneesia plaanib kõrget aktsiisi e-vedelikele

See Kagu-Aasia riik on ka tubakatoodetele kehtestanud väga kõrged maksud, kuid sellele vaatamata on Indoneesias arvukalt suitsetajaid. Indoneesias on kopsakatest maksudest hoolimata maailma ühed kõige kõrgemad suitsetamismäärad.

E-vedelikud olid Indoneesias aastaid maksustamata, kuid alates 1. juulist on e-vedelikud esimest korda maksustatud 57% aktsiisiga. See on aga Indoneesias elavate e-sigareti kasutajate ning edasimüüjate jaoks negatiivne uudis.

Indoneesia toll spekuleerib, et hetkel on riigis umbes 300 järelvalveta e-vedeliku tootjat, kes toodavad e-vedelikke müügiks enam kui 4000 e-sigareti poele. Need poed teenindavad umbes 900,000 e-sigareti kasutajat.

Tolli- ja Aktsiisibüroo ametnik Sunaryo sõnul on 57% aktsiis e-vedelikele kõigest laiendus hetkel kehtivate tubakatoodete maksudele.

Tubakast tulenevad maksud on Indoneesiale märkimisväärsed tuluallikad ning e-vedeliku maksustamine lihtsalt suurendab seda. Selle aasta aktsiisimaksude eesmärgiks on 155.4 triljonit Rupiaht ehk $11.20 miljardit USD. Värske e-vedelike aktsiis peaks riigile sisse tooma umbkaudselt 100-200 miljardit rupiaht aastas.

Sedavõrd kõrge aktsiis mõjutab negatiivselt nii e-sigareti kasutajaid, edasimüüjaid kui ka hetkel suitsetavaid inimesi, kes suitsetamisest tänu kõrgetele e-vedelike hindadele loobuda ei saa. Samuti muudab see e-sigareti tarbimise kallimaks kui suitsetamise. Sellist tendentsi võib märgata ka teistes riikides nagu näiteks Eestis. Kui riik otsustab e-vedelikke maksustada niivõrd kõrgelt, et need kallimaks, kui tavasigaretid muutuvad, siis võivad tagajärjed olla üsna traagilised.