World Health Organization kuritarvitas oma autoriteeti

Juhtiva kahjude vähendamise heategevusorganisatsiooni sõnul on ’’World Health Organization’’ ehk WHO kuritarvitanud huvide konflikti reegleid, et vältida ebameeldivatele küsimustele vastamist. ’’New Nicotine Alliance’’ ehk NNA avaldas hiljuti pressiteate, milles teatas, et WHO on NNA kategoriseerinud tubakatootjate huvides töötavaks organisatsiooniks.

World Health Organization kuritarvitas oma autoriteeti

World Health Organization kuritarvitas oma autoriteeti

Nimelt avaldas WHO hiljuti aruande mittenakkuslike haiguste eelnõu kohta ning kutsus huvitatud organisatsioone seda kommenteerima. NNA koostas antud eelnõule vastuse käsitledes WHO muret (mis on enamjaolt ekslikud) vähemkahjulike nikotiini sisaldavate toodete kohta ning kutsus neid üles oma suhtumist muutma kasutades tõenduspõhist lähenemisviisi.

NNA välja toodud punkte ignoreeriti

Selleks, et oma seisukohta selgitada, lisasid nad antud vastusele mitmeid kuulsaid uuringuid e-sigarettide ning teiste alternatiivsete toodete kohta sealhulgas ’’Public Health England’’, ’’the Royal College of Physicians’’ uuringud. NNA poolt läkitatud vastuses oli toonitatud märgatavad suitsetajate arvu langused riikides, kes on antud lähenemise omaks võtnud, nagu näiteks UK, Prantsusmaa ning Rootsi. Lisaks sellele tõi NNA välja, et haiguste põhjustajaks ei ole mitte nikotiin, vaid tubaka põlemisel tekkiv suits.

Selle asemel, et NNA välja toodud punktidele vastata, otsustas WHO nad arutelust üldse kõrvale jätta, kuna antud teemad on WHO jaoks väga ebameeldivad ning ilmselt puuduvad nendele punktidele adekvaatsed vastused. Kui antud arutelu tulemused avaldati, oli NNA lisatud tubakatootjate huvides töötavate organisatsioonide listi, kellega WHO koostööd teha ei kavatse. NNA on küll esitanud kaebuse nende listi lisamise kohta, kuid vastust nad saanud ei ole.

WHO töötab oma eesmärgile vastu

Kuigi WHO eesmärk on inimeste eluolu ning tervise parandamise üle kogu maailma, on nad viimasel ajal suitsetamise koha pealt vastu töötanud ning põikpäiselt alternatiivseid tooteid ignoreerinud. Sellel on iseäranis negatiivne mõju arenguriikidele, kes on suuresti WHO toetusest ning seisukohtadest sõltuvad. Kahjuks on just arenguriikides kõige suuremal hulgal suitsetajad, kellel tänu WHO ignorantsele seisukohale suitsetamisest loobumine raskendatud on.