Uus-Meremaa terviseministeerium toetab e-sigarette

Uus-Meremaa legaliseeris e-sigaretid märtsis, kuid siiani on paljud selles osas üsna skeptilised olnud. Siiani ei ole seda soovitatud kui efektiivset suitsetamisest loobumise alternatiivi piisavate tõendite puudumise tõttu.

Uus-Meremaa terviseministeerium toetab e-sigarette

Uus-Meremaa terviseministeerium toetab e-sigarette

Nüüd võttis Uus-Meremaa terviseministeerium uue seisukoha ning nende avalduses seisab järgnev, ’’suitsetajad, kes on edutult proovinud erinevaid meetmeid, et suitsetamisest loobuda, võiksid kaaluda e-sigarettide proovimist’’. ’’Kui e-sigarette eesmärgipäraselt kasutada, siis puudub risk nikotiini üledoosiks, samuti ei kahjusta passiivne suitsetamine kõrvalseisjate tervist’’.

Aastal 2011 alustati Uus-Meremaal initsiatiiviga ’’suitsuvabaks 2025. aastaks’’. Selle eesmärgiks on vähendada suitsetajate arvu minimaalse tasemeni ning aastaks 2025 muuta Uus-Meremaa täiesti suitsuvabaks riigiks. See initsiatiiv võttis alguses e-sigarettide vastase positsiooni, kuid uue informatsiooni valguses võib loota, et ka nemad mõistavad e-sigarettide potentsiaali.

Kas Uus-Meremaa naabrid võiksid samuti sarnase positsiooni võtta? Paljud riigid üle kogu maailma on võtnud Inglismaalt eeskuju oma e-sigarettide poliitika kujundamisel. Austraalia on siiani aga üsna kangekaelne ning hoiab jätkuvalt negatiivset hoiakut e-sigarettide osas, seda vaatamata mitmete ekspertide vastupidistele nõuannetele.

Siiski on senati uuring e-sigarettidega seonduvasse hetkel käimas ning lisaks toetavad e-sigarette mitmed olulised ametnikud Austraalias nagu näiteks Alex Wodak, kes on öelnud, et ’’Austraalia teeb tubakaga võitlemiseks kõik õigest välja arvatud ühe fundamentaalse vahega, milleks on meie vaenulikkus e-sigarettide vastu’’.

Colin Mendehlson, kes on NSW ülikooli terviseinstituudi professor ning tubaka spetsialist, on öelnud, et ’’otsuse peaks tegema nende tõendite põhjal, mis on sellel hetkel kättesaadavad. Ma soovitan julgelt e-sigarettide kasutamist inimestele selle põhjal, mida me hetkel e-sigarettidest teame. Keegi ei väida et e-sigaretid täiesti ohutud on, küll aga tunduvalt vähem kahjulikum variant kui seda on sigarettide suitsetamine. On vastutustundetu jätta tähelepanuta suitsetajad, kes ei suuda suitsetamisest loobuda ning lasta neil oma tervist rikkuda samal ajal kui me uusi tõendeid ootame’’.

Ka Eesti valitsus võiks otsuse langetada teaduslike tõendite põhjal, mitte emotsionaalsete ning kaudsete väidete põhjal. Siiski soosivad järjest enamad riigid, kes rahva tervist parandada soovivad, e-sigarettide kasutamist. Suitsetamise väljajuurimiseks ei ole paremat varianti, kui e-sigaretid!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *