Positiivsed tulemused Isle of Man e-sigarettide eksperimendist

Eelmise aasta märtsis avaldas Isle of Man vangla, et proovib kuus kuud e-sigarettide kasutamist sigarettide alternatiivina. Antud eksperimendi eesmärk oli vähendada vangide poolt korraldatavaid ohtlikke olukordasid kui nad keelatud materjale üritavad suitsetada (näiteks teekotid ja banaani koored). Sellise olukorrani on viinud aastal 2008 jõustunud suitsetamise keeld.

Positiivsed tulemused Isle of Man e-sigarettide eksperimendist

Positiivsed tulemused Isle of Man e-sigarettide eksperimendist

Peale ilmselgete terviseriskide on taoline tegevus viinud 800 elektrikatkestuseni, mille on põhjustanud vangid, kes isetehtud sigaretilaadseid esemeid üritavad süüdata kasutades selleks näiteks veekeetjaid ning pistikuid.

Siseküsimuste minister Bill Malarkey on öelnud, et soovitab antud lähenemist lähtudes uutest tõenditest ning meditsiinilistest arvamustest, mis puudutavad e-sigarette. Samuti on disainitud spetsiaalsed vanglas kasutamiseks mõeldud e-sigaretid.

Vangla juhi Bob McColmi sõnul on eksperimenti saatnud tõeline edu. Samuti märkis McColm, et suitsetamise keelamine on tõstatanud mitmeid probleeme just nende vangidega, kes sihikindlalt on otsustanud suitsetamisega jätkata.

Uus lähenemine võimaldas vangidel osta e-sigarette nimega E-Burn. Vangidel oli seda lubatud kasutada nii oma kongis kui ka väliruumides. Selle tulemusena muutus olukord vanglas märgatavalt. Näitena toome ära järgmise statistika:

• Õigusrikkumised langesid 42%
• Käitumishoiatused langesid 58%
• Elektrikatkestused langesid 50%
• 25% uutest vangidest palus abi suitsetamisest loobumiseks
• Aastas säästetakse antud lähenemisega 8500£ nikotiini asendusteraapiate arvelt

Sõltumatu järvelvalveameti esimees Bob Ringham ütles, et vangla atmosfäär on tunduvalt parem kui enne. Samuti arvab ta, et e-sigarettide keelamine oleks samm vales suunas peale nii positiivseid tulemusi.

Isle of man on Iirimaa ning UK vahel asuv saar, kus elab umbkaudu 84000 inimest. Isle of Man vanglas on ligikaudu 150 vangi, kellest suur hulk on hetkel suitsetajad või endised suitsetajad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *