Kas FDA on taaskord meelt muutnud?

Vastuoluline tweet FDA esimehe Scott Gottlieb’i poolt viitab sellele, et täiskasvanud e-sigareti toetajad ning propageerijad ei ole selle vastu, et alaealistel oleks ligipääs e-sigarettidele ning kui selline tendents jätkub, siis kavatseb FDA antud tööstusharu jätkusuutmatuks pidada.

Kas FDA on taaskord meelt muutnud?

Kas FDA on taaskord meelt muutnud?

Antud tweet avaldati mõni nädal tagasi ning on originaalkujul järgnev – ’’ Adults can’t favor preserving properly regulated e-cigarettes as an alternative for smokers who quit combustible tobacco, and not at same time vigorously oppose child access to e-cigs. The industry isn’t sustainable if it leads to a whole generation of youth initiation on tobacco.’’

See teadaanne on arusaadavalt vihastanud mitmeid inimesi, kuna enamustele e-sigareti toetajatele käivad kahjude vähendamine ning e-sigaretid käsikäes. Samuti on enamik neist vastu sellele, et noored üldse tubaka või nikotiini tarbimisega algust teeks mistahes kujul.

Nagu ka täiskasvanute puhul, siis ainult juhul kui alaealine üritab suitsetamisest loobuda e-sigaretti kasutades, on see mingilgi määral aktsepteeritav, kuna ta otsustab vähem kahjuliku variandi kasuks. See ei tähenda mitte mingil juhul seda, et alaealiste e-sigareti tarbimine oleks enamikul juhtutel aktsepteeritav.

Terviseekspertide sõnul on igal juhul parem see, kui alaealisel on niiöelda eksperimenteeriv iseloom ning soovib proovida näiteks suitsetamist, kuid proovib selle asemel e-sigaretti. Tervisele on see igaljuhul ohutum ning vähem sõltuvust tekitav, kui sigarettidega eksperimenteerimine.

Sellele vaatamata on enamik meist ühel meelel, et nii täisealised kui alaealised peaksid tubakast ning nikotiinist, sealhulgas e-sigarettidest võimalikult kaugele hoidma. E-sigaret on eelkõige siiski suitsetamisest loobumise vahend ning mõeldud selleks, et suitsetamisest tulenevaid tervisekahjusid vähendada ning inimesi tubakast võõrutada.

Saadaolevad andmed kinnitavad järjepanu, et suitsetajate arv on pidevalt languses. Kahjuks on organisatsioonide nagu FDA kinnisideeks siiani e-sigareti kasutajate arvu suurenemine, jättes tähelepanuta fakti, mida see tähendab rahvastiku tervise jaoks kui suitsetajate arv pidevalt langeb.

Gottliebi tweet näitab FDA ametnike seisukohta, mis viitab sellele, et teismeliste e-sigareti kasutajate arvu tuleb drastiliselt vähendada, vastasel juhul pole e-sigaretid jätkusuutlikud, kuid kas see on üldse võimalik? Alkoholi ning sigarettide tarbimine on alaealiste jaoks illegaalne, kuid kas see on teinud selle alaealistele kättesaamatuks? Kas ei ole mitte nii, kes soovib, see leiab igal juhul mooduse, kuidas seda teha?

Kuigi kõik on seda meelt, et e-sigarettide kättesaadavust alaealistel tuleks piirata ning teha kõik selleks, et nad sellega mingil juhul algust ei teeks, siis ei saa siiski keegi väita, et karmimad regulatsioonid ning muu säärane probleemi lõplikult lahendaks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *