Millised on nikotiini kasulikud omadused ning kas see võib aidata ka nn „hilise elu depressiooni“ all kannatajaid?

Teadlased ütlevad, et nikotiin võib olla kasulik, võitlemaks konditsiooniga, mida kutsutakse „hilise elu depressiooniks“. Kas vanematel inimestel on nüüd tõesti põhjust rõõmustamiseks? Järgnevas artiklis heidame pilgu nikotiini positiivsetele omadustele ning värskele uuringule, mis puudutab „hilise elu depressiooni“ all kannatajaid.

Nikotiinil on mitmeid positiivseid omadusi. See tõstab motivatsiooni, kreatiivsust ning erksust, samuti parandab see mälu, tähelepanelikkust ja motoorseid oskuseid. Samuti ennetab nikotiin näiteks Parkinsoni tõbe. Nikotiin aitab eemal hoida ka Alzheimeri tõbe tänu oma neuroprotektiivsetele omadustele. Abi saab nikotiinist näiteks haavandilise jämesoolepõletikuga kuna nikotiinil on põletikuvastane toime. Aga ka see ei ole veel kõik, nimelt vähendab nikotiin Tourette sündroomiga kaasnevaid krampe. Uuringud on leidnud, et isegi skisofreenia all kannatavad inimesed saavad nikotiinist abi. Nimelt aitab nikotiinist tulenev dopamiini taseme tõus ajus vähendada skisofreenia negatiivseid sümptomeid. Maryak Quik, kes on teinud hulgaliselt tähelepanuväärseid uuringuid, ütleb nikotiini kohta nii ’’Kogu probleem nikotiiniga on see, et seda leidub sigarettide sees. Inimesed ei suuda nikotiinil ja sigarettidel oma peas vahet teha’’. Nikotiinil on mitmeid terapeutilisi omadusi ning seda võib väga edukalt meditsiinis erinevate haiguste ravimiseks kasutada. Nikotiin aitab ülekaalulisusega võidelda ning artriidiga.

LLD

Hiljuti tehtud uuring viitab sellele, et nikotiin võib aidata „hilise elu depressiooni“ all kannatajaid. Mõned vanemad inimesed, kes põevad „hilise elu depressiooni“ (LLD), ei vasta enam ravimitele nagu antidepressandid jne. Uue uuringu autorid ütlevad, et nikotiin võib neile mõjuda terapeutiliselt. LLD puudutab üldjuhul inimesi, kes on üle 60 aasta vanad ning seda iseloomustavad keskmisest kehvemad tujud ning kehv kognitiivne jõudlus. Nikotiin on tuntud kui kognitiivse jõudluse parandaja ning uuringus tehtud loomkatsete tulemused viitavad sellele, et nikotiin parandab tuju ning võitleb seega depressiooni vastu.

Autorid pakuvad välja tulevikus teha kliiniline uuring, et teha kindlaks kas nikotiin (mida võiks vanemad inimesed kasutada näiteks nikotiini plaastrite kujul) võiks aidata neid inimesi, kes kannatavad LLD all.

Kõik kolm autorit on pärit Nashville’s asuvast Vanderbilt ülikoolist, nende hulgas ka Paul Newhouse, kes on teinud mitmeid uuringuid nikotiini kohta. 2008. aastal näitas ta, et mittesuitsetavad ADHD patsiendid, kes kasutasid nikotiini plaastreid, suutsid mitmeid kognitiivseid ülesandeid täita edukamalt kui patsiendid, kes platseebo plaastreid kandsid. 2015. aastal alustas ta uuringuga, mille eesmärk on välja selgitada, kas nikotiini plaastriga on võimalik vähendada mõningatel vanematel inimestel esinevat mälukaotust.

Kindlasti ei tasu nikotiini panna ühte patta sigarettide ning suitsetamisega. E-sigaretti kasutades saad kätte puhta nikotiini ilma igasuguste kahjulike lisanditeta, mida sigarettidest võib leida. Kui sind vaevab mõni ülalmainitud tervisehädadest või oled lihtsalt suitsetaja, siis tasub kindlasti e-sigareti kasutamise peale mõelda!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *