Nüüd on järg Aafrika mandrile jõudnud, nimelt plaanivad Ghana ametnikud e-sigaretid keelustada. Ghana tervishoiuteenuse ametnik teatas mõned nädalad tagasi Lõuna-Aafrikas, Cape Town’is toimunud ülemaailmsel konverentsil nimega Tubakas või Tervis, et neil on plaanis e-sigaretid täielikult keelustada.
Divine Darlington Logo, kes on Ghana Tervishoiuameti peadirektor teatas, et lisaks e-sigarettidele plaanitakse ära keelata ka vesipiibutubakas. Antud otsus baseerus avaldamata uuringul Ghana Tervishoiuameti poolt.
Logo sõnul töötavad nad koos Ghana terviseministriga, et e-sigaretid ning vesipiibutubakas keelustada. Nende sõnul on e-sigaretid ning vesipiibutubakas ohtlikumad kui seda on tavasigaretid. Samuti arvab Logo, et kui asi puudutab rahva tervist, siis on nende keelustamine Ghana jaoks ainuõige samm ning kinnitas, et keeld jõustub juba selle aasta esimesel poolel.
Logo sõnul olid nad üllatunud, et noored eelistavad tavasigarettidele e-sigarette või vesipiibutubakat. Sellisest tendentsist nad eelnevalt teadlikud ei olnud ning just seetõttu e-sigaretid ning vesipiibutubakas ka lähitulevikus keelustatakse.
Logo väidab, et antud uuringu tulemuste põhjal, mida küll avalikkusele ei ole avaldatud, on 8.5% noortest vanuses 13-15 e-sigareti kasutajad ning umbes samapaljud kasutavad vesipiipu. Kuid antud uuringut ei ole siiski avaldatud ning need numbrid tunduvad liiga kõrged olevat riigi kohta, kus on suitsetajad võrdlemisi vähe.
Ghanas elavatest meestest (vanuses 15 ja vanemad) ’’Tobacco Atlas’e’’ andemetel on suitsetajaid 13.1%. Kuid 10 kuni 14 aastaseid suitsetajaid on Ghanas kõigest 0.17%. Naiste ning tüdrukute hulgas on suitsetajaid veelgi vähem, nendest 0.4% ning 0.21% on igapäevased suitsetajad.
Plaan keelustada e-sigaretid ning vesipiibutubakas tuleb ’’World Health Organisation’i’’ ning ’’Internal Union Against Tuberculosis and Lung Disease’’ poolt. Mõlemad agentuurid on ülemaailmselt võidelnud e-sigarettide ning teiste kahjude vähendamise alternatiivide vastu.
E-sigareti seadused on Aafrikas üsna leebed ning enamus riikides ka lubatud. Kahjuks on näha, et antud olukord on muutumas, kuna rahvusvahelised tubaka kontrolli agentuurid lehvitavad rahastamist nagu porgandit, et mõjutada Aafrikas asuvate riikide tubakapoliitikat.
Ghanas on põhiseaduslik demokraatia ning asub Põhja-Aafrikas. Endine Briti koloonia on üks stabiilsemaid riike Aafrika mandril ning seal elab ligikaudu 29 miljonit inimest.