Eelmisel kuul teatas Türgi valitsus, et võtab tagasi plaani seoses e-sigarettide ning HBM (heat-not-burn) importimisega. Sellise otsuse peale ütleksid enamus suitsetamisvastased eksperdid, et tegemist on rahva tervise osas väga vastuolulise otsusega, kahjuks on WHO ehk ’’World Health Organization’’ täielikult selle otsuse poolt.
Otsus avaldati Türgi finantsministri Naci Abali poolt 17. oktoobril. Samuti olid konverentsil kohal mitmed akadeemikud ning eksperdid, kes antud otsust toetasid.
WHO on üks nendest, kes on seisukohal, et HBM seadmed ning e-sigaretid kujutavad endast tõsist ohtu inimeste tervisele tänu oma kõrgele nikotiinisisaldusele. Samuti on WHO seisukohal, et suitsetamise alternatiivid on viimastel aastatel noorte seas populaarsust kogumas ning see omakorda tõstab tulevikus potentsiaalsete suitsetajate arvu. Tegemist on väitega, mis ei ole siiani kinnitust leidnud.
WHO kiitis Türgi valitsust karmi hoiaku suhtes alternatiivsetele toodetele. Samuti on WHO sõnul Türgi üks riikidest, kes on eeskujuks teistele riikidele tubaka kontrollimise osas. Kuid kas asi on tegelikult nii? Euroopas on kõige madalamate suitsetajate arvuga riigid nagu Rootsi ning UK. Mõlemad riigid on võtnud kasutusele niiöelda ’’kahjude vähendamise hoiaku’’. See tähendab suitsetamise alternatiivide nagu mokatubaka, e-sigarettide ning HBM seadmete toetamine. UK on ideaalne näide sellest, kuidas e-sigarettide riiklik toetus on muutnud suitsetajate arvu rekordiliselt madalaks.
Samuti on teooria nagu meelitaks e-sigaretid noori inimesi nikotiini sõltuvusse, misjärel nad edasi sigarettideni jõuavad, mitmeid kordi ümber lükatud.
Statistika on samuti selle poolt, et e-sigaretid on tõesti kahju vähendamiseks ideaalsed vahendid. Andmed, mis avaldati CDC ’’Centers for Disease Control and Prevention’’ poolt eelmisel juunil, näitavad selgelt, et suitsetajate arv keskkooli õpilaste seas on langenud üle poole viimase viie aasta jooksul (2011-2016). Samal perioodil on samas vanuses inimeste e-sigarettide kasutamine tõusnud 1.5% kuni 16.0%.
Lisaks on langenud keskkooli õpilaste arv, kes e-sigarette kasutavad. Esimest korda, kui e-sigaretid aastal 2015 populaarseks muutusid, oli see protsent 16.0%. Aastal 2016 oli e-sigareti kasutajate arv langenud juba 11.3%. Samas langes samal perioodil suitsetajate arv 1.3%.
Kahjuks on mitmed organisatsioonid nagu WHO ning mitmed riigid nagu Türgi siiani seisukohal, et suitsetamine on mõistlikum kui e-sigarettide kasutamine. Kuid mida aeg edasi, seda rohkem ilmub usaldusväärseid uuringuid, mida isegi WHO ignoreerida ei saa.