Hiljuti avaldas teadlaste grupp California osariigis San Diego ülikoolis (SDSU), et on jõudnud lõpule uuringuga, kus keskenduti õhusaaste uurimisele nii suitsetajate, mittesuitsetajate kui ka e-sigareti kasutajate kodudes.
Uuringut juhtis keskkonna teadlane Neil Klepeis ning uuringus osales 300 perekonda. Uuringu eesmärk oli välja selgitada õhusaaste tasemed suitsetajate kodudes võrreldes mittesuitsetajate ning e-sigareti kasutajatega.
Uuringusse osalema valiti perekonnad, kus oli vähemalt üks alla 14-aastane laps ning vähemalt üks täiskasvanud suitsetaja. Seejäral paigaldasid teadlased õhusaaste monitorid osalejate kodudesse. Üks monitor paigaldati kohta, kus enamasti suitsetati ning teine lapse toa lähedusse.Kolme kuu jooksul jälgisid uurijad pingsalt õhusaaste tasemeid ning käisid ka aegajalt osalejatel külas, et uurida nende igapäeva tegemiste kohta, mis võiksid potentsiaalselt õhusaastet tekitada.
Samuti paigaldasid teadlased sarnased monitorid mittesuitsetajate ning e-sigareti kasutajate koju. Algse teooria kohaselt kaldusid teadlased arvama, et kodudes leiduv õhusaaste on põhjustatud lisaks suitsetamisele ka muude asjade poolt nagu heitgaasid, majavammi eosed, küpsetusõli, tolm ning muu säärane.
Kolmekuuse uuringu tulemuseks avaldas SDSU tiim teadustöö nimega ’’Fine particles in homes of predominantly low-income families with children and smokers: Key physical and behavioral determinants to inform indoor-air-quality interventions’’. Põhilised punktid, mis uuringust välja tulid olid järgnevad:
– Majapidamised, kus suitsetamine oli siseruumis lubatud, oli õhusaaste tase kaks korda kõrgem kui nendel, kes väljas suitsetamas käisid.
– Õhusaaste osakesed, mis sigareti suitsust erituvad, olid peamiseks põhjuseks, miks õhusaaste tase siseruumis suitsetajatel kaks korda kõrgem oli.
– Nendest majapidamistest, kus e-sigareti kasutamine siseruumis lubatud oli, kuid tavasigareti suitsetamine mitte, oli õhusaaste tase samal tasemel mittesuitsetajatega. Märgatavat vahet õhusaastes teadlased ei täheldanud.
Selle uuringu läbiviijad on oma tulemustes üsna kindlad ning ärgitavad ka teisi teadlasi sarnaseid uuringud läbi viima. See uuring kinnitab ka eelnevaid uuringuid, kus tulemused sarnased on olnud. E-sigarettidest erituv aur ei ole kõrvalseisjatele mitte mingilgi määral ohtlik või tervisele kahjulik.